Jarek Filgas

JAREK FILGAS,

Narodil se 11. září roku 1971 ve Vsetíně. U kolébky mu stály tři sudičky, z nichž měla právo největší volby paní Hudba. A její proroctví se začalo naplňovat v době, kdy tento malý klučina vstoupil na první stupeň základní školy. Už jako malý chlapec se Jarek projevoval jako hudebně založené dítko, sotva dorazil domů ze školy, hodil aktovku do kouta, pustil magneťák a do večera u něj řval a řval. Jiní kluci čutali do balónu na plácku, Jarek doma zpíval. Když se posuneme o nějaký čas dál,  dostaneme se do doby, kdy Jarek končí základní školu a jde do učení. Lektoři se hodně divili, proč nejde Jarek se svým prospěchem studovat třeba na gymnázium, ale jen on sám věděl, že tímto způsobem se bude moci muzice věnovat maximálně. Hudba zvítězila nad vším a právě tímto rozhodnutím Jarek odstartoval svou dráhu. Spolu se svými vrstevníky tehdy založil první kapelu GRAF, ve které ovšem nepůsobil jako frontman, ale jako bubeník. K bicím měl Jarek odjakživa vztah větší než k ostatním nástrojům, takže to byl celkem logický krok. On sám říkal, že jej to bavilo víc, než cokoliv jiného, ale tuto skutečnost utnul člověk z hudební branže, který se jednoho dne objevil na zkoušce Jarkovy kapely. Jakmile totiž uslyšel Jarka zpívat, okamžitě mu doporučil přesunout se k mikrofonu. A u něj Jarek zůstal až dodnes.

Netrvalo dlouho a Jarek získal první angažmá v kapele Gryfis a záhy poté přišlo lano do tehdy již plně profesionálního Leopardu.Tady se zvěsti o jeho pěveckých kvalitách začaly šířit jako lavina a tak další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Následovala kapela Kosovci a tady si jej vyhlédl manager populárního zlínského Premieru.

Koncem první poloviny roku 1991 tedy Jarek odchází do skupiny Premier, kterou po roce opouští a zakládá zcela nový projekt s názvem Argema, kapelu, již vtiskne svým rukopisem nezapomenutelný charakter dodnes oblíbený u spousty posluchačů. Už na jejím prvním albu, které nese symbolický název Poprvé, Jarek ukazuje, co za poklad se skrývá v jeho hrdle. Pecky, jako Ukrytá, Rány a samozřejmě valčíkovka Jarošovský pivovar, jehož je Jarek spoluautorem, baví publikum po celé republice. Hlavně poslední jmenovaná skladba ovládla žebříčky hitparád a láme rekordy. Jarek s Argemou v zádech vyprodává sály a stoupá výš a výš. Důkazem toho je druhá deska Z Prlova do N.Y.C., jejíž největší hit je znovu korunován samotným vrcholem našich hitparád. V mezidobí těchto dvou alb stihne ještě Jarek natočit cédéčko světových rockových hitů Vykopávky se skupinou Vivian. Následuje další deska s Argemou plná pomalých písní s názvem Pomaláče, i na tomto albu je hit, který se dostává do popředí našich hitparád, a sice Všední den. Následuje maxisingl Jaroshow, spousty televizních vystoupení, nabité sály, vítězství v hitparádách. Proto jako blesk z čistého nebe působí zpráva, že je Jarek z takto rozjetého projektu, z nepochopitelných a nikdy nespecifikovaných důvodů vyhozen!!!

Nastává otázka, co dál? Zpěvák Filgasova formátu nemá problém najít si angažmá v jiné zajeté kapele, ale on sám cítí, že je čas okořenit svou kariéru další vlastní tvorbou a v tomto duchu se ubírají jeho následující kroky. Jarek poskládá kapelu a natočí první desku, která ještě nese prvky toho, čím dostal nahoru i Argemu, ale přesto je v něčem jiná, Giogollo. Už coby velmi populární zpěvák ukazuje, jak jeho pecka Já ti odpouštím rád opět zbourá žebříčky hitparád a totéž napodobuje i další skladba, Přísloví. Brzy poté Jarek vydává i druhou desku Ženský rády maj, na které jsou skladby, ke kterým natočí další dva skvělé videoklipy, díky kterým je stále na očích českému publiku a jeho třetí deska během tří let – Buď jen má, opět skvěle boduje. I díky této placce je Jarek stále pod září reflektorů a kamer a stále více se vrývá do srdcí svých fanoušků. Toto období vrcholí jeho poslední deskou, Území hříchů, vydanou v roce 1999. Jde o asi nejrockovější Filgasovo album a některé singly dokáží pořádně zahýbat s publikem. Píseň Území hříchů patří k nejhranějším skladbám českého éteru a zlatým hřebem této desky lze nazvat duet nazpívaný společně s jednou z našich vůbec nejlepších zpěvaček Věrou Špinarovou, Loučení. Začátkem milénia přijímá Jarek nabídku k hostování ve skupině Bagr, kde stráví pár krásných let a natočí zde album Tisíckrát. Stejnojmenný singl opět vítězí v několika hitparádách a Bagr díky Jarkovi zažívá své nejlepší časy. Po nabídce vzkřísit z mrtvých tehdy již nehrající kapelu Premier Jarek neváhá, vrací se do Zlína, dá dohromady partičku skvělých muzikantů a po roce je na trhu nová placka Premieru s názvem Free. I tady najdeme nádherné skladby okořeněné úžasnými Jarkovými vokály, které si již od prvních alb vždy zpívá sám, viz. skvěle vokálově zpracovaná píseň Nejsi. A jelikož se Premieru daří, opět přispěchá s již snad desátou nabídkou nad propastí tápající Argema. Jarek přemítá, ale nakonec vyslyší především hlasy fanoušků a chce to s Argemou ještě jednou zkusit.

Megacomeback se vydařil, mezi fans se traduje, že Filgas je zkrátka srdce Argemy a tuto skutečnost začíná Jarek  potvrzovat na každém vystoupení, na každé nazpívané písni. Album Čas se zbláznil získává ocenění Zlatá deska za skvělý prodej, Argema znovu vyprodává sály a je na vrcholu. Důkazem toho je ocenění v anketě Český slavík Mattoni, kde jako kapela získává ocenění Skokan roku 2007. Následující rok stejného ocenění dosahuje i Jarek sám v kategorii zpěvák, kterému  při slavnostním vyhlášení cenu předává mistr KAREL GOTT. Skokan roku 2008 ukázal, že umí čím dál víc a natáčí s Argemou živé DVD, na kterém je koncert z festivalu Noc plná hvězd v Třinci. Poté nazpívá dlouho očekávané album Scházím ti já, přispěje ještě dvěma novými singly na album Pomaláče Best of a pomalu se posunuje tam, kde mu je nejlíp. Než se ale naplno pustí do své sólové kariéry, hostuje ještě půl roku ve skupině REACH, kde mimo jiných natočí skvělou baladu Šeptání do ticha a k ní následně i videoklip.

Rok 2012 je zcela ve znamení příprav, Jarek začíná vystupovat sólově na halfplayback a pracuje na nových písních. Jedna z nich, hitovka Tvá kouzla znám, která spatří světlo světa v roce 2013,se stává rychle neodmyslitelnou součástí jeho klubového turné JAREK FILGAS 2013!

V letech 2014 – 2017 Jarek pokračuje čistě jako sólista, objíždí republiku se svým programem plným hitů, nadále skládá materiál na další sólové album, ale v hlavě mu už hlodá myšlenka na návrat na velká pódia s kapelou v zádech.  A toto se naplňuje s příchodem roku 2018. Jarek se spojuje s těmi nejlepšími muzikanty, které za svou kariéru potkal, vzniká seskupení s názvem JFB (Jarek Filgas Band) a přichází čas dát lidem znovu plnými doušky ochutnat rockovou manu tak, jak to umí jen Jarek a jeho spoluhráči.

 

RK Band

RK Band

Vítejte na představení kapely, která již téměř 20 let baví publikum českou i zahraniční populární hudbou od 60 let po současnost. V našem repertoáru naleznete skladby renomovaných interpretů, jako jsou H. Vondráčková, K. Gott a skupiny Kabát, Olympic, Katapult, Turbo a další … Hrajeme také zahraniční tvorbu (ABBA, Beatles, Elton John a další …) Nedílnou součástí naší produkce jsou i lidovky, které zařazujeme dle zájmu publika o tento žánr.
 
Vystupujeme na plesech, firemních akcích, soukromých oslavách či svatbách. Nabízíme složení kapely dle představ a možností zákazníka. Hráváme v různých sestavách podle přání zákazníka i charakteru akce. Od dvou hudebníků (klávesy + zpěvačka) až po šest hudebníků (klávesy, kytara, basa , bicí, dechy, zpěvačka).



Více na: https://rk-band.webnode.cz/

Xindl X

Narodil jsem se 16. 8. 1979 v Praze jako Ondřej Ládek. Už od desíti let jsem si celkem dobře rozuměl s kytarou i s češtinou, psal jsem písničky a prošel pár kapelama, z nichž toho žádná moc neodehrála.

Oproti plánům z dětství jsem se nestal ani hercem, ani mořským biologem, ale po roce studia češtiny na FFUK jsem skončil na scenáristice na FAMU. Po škole jsem chvilku dělal v selfpromotion v televizi a v jedný reklamce, napsal scénář k flmu Restart a s partou kamarádů odstartoval seriál Comeback. Za peníze, co jsem na Comebacku vydělal, jsem si splnil sen a natočil jsem si desku. A světe div se, měla úspěch a ze mě byl najednu Xindl na plnej úvazek.

Od tý doby jsem vydal pět studiovejch desek, vypustil do světa přes dvacet klipů a s různejma sestavama skvělejch muzikantů odehrál přes osm set koncertů. Během tý doby jsem posbíral čtyři zlatý desky a jednu platinovou, devět nominací na anděla, skokana roku v Českým slavíkovi, několik cen OSA a ceny na Portě i na Zahradě písničkářů.

Taky jsem napsal jednu knížku, jednu divadelní hru, hudbu k jednomu muzikálu a písňový texty k druhýmu. A hlavně spoustu textů či muziky pro jiný muzikanty, jako jsou kapely Slza nebo The Tap Tap, zpěváci Sebastian, Pavel Callta, Voxel, Michal Hrůza, Richard Müller nebo David Deyl a zpěvačky Ewa Farna, Olga Lounová, Alžběta Kolečkářová, Monika Absolonová, Tereza Kerndlová nebo Gabriela Gunčíková.

Teď startuju svojí desátou sezónu a těším se, co přinese!

Generace 75

SOUČASNOST 

Hlavní motivací návratu bylo nepochybně blížící se 40té výročí založení bruntálské rockové kapely GENERACE-75 a chuť si, opět po delší době, zahrát muziku postavenou na rock-bluesových základech. Někteří z nás dosud dlouhodobě muzikantsky „pauzírovali“, jiní nedávno sekli s popíkem, který občas vylepšoval naše kapesné. Rozhodně nás však všechny spojuje uspokojení, že ještě nepatříme do starého rockového železa. Dalším rozměrem je možnost zahrát si na kvalitní nástroje a zvukovou aparaturu, o čemž se nám dříve jen snilo. Prostě jsme to zkusili, hraje nám to a užíváme si to. 

Vážení přátelé, fanoušci a příznivci blues-rocku. S radostí Vás informujeme, že jsme veteránské složení blues rockové kapely GENERACE 75 doplnili v březnu 2016 o klávesáka a zpěváka Petra Piláta z Krnova. V září 2016 pak kytaristu Zdenka Pecháčka vystřídal krnovák Zdeněk Paluch. Poslední aktuální vylepšení (duben 2017) je příchod nového kytaristy – veterán Mirek Francůz z Krnova. Celkový sound kapely se opět posunul. TO MUSÍTE SLYŠET !!! 

Aktuální složení kapely od dubna 2017 (zleva): 
Josef Dufka – kytara + zpěv + foukací harmonica 
Zdeněk Paluch – kytara + zpěv 
Miroslav Francůz – kytara + zpěv 
Petr Pilát – klávesy + zpěv 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Alois Čechák – bicí + zpěv 


Složení kapely od září 2016 (zleva): 
Josef Dufka – kytara + zpěv + foukací harmonica 
Zdeněk Paluch – kytara + zpěv 
Petr Pilát – klávesy + zpěv 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Alois Čechák – bicí + zpěv 


Složení kapely do srpna 2016 (zleva): 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Josef Dufka – kytara + zpěv + foukací harmonika 
Alois Čechák – bicí + zpěv 
Zdeněk Pecháček – kytara + zpěv 

Do hodinkového koncertního bloku jsme samozřejmě zařadili vzpomínkové kultovní písničky kapely jako „Povolávací rozkaz“, Staré piáno“, „Bílá paní“, „Zrádný hlas“ aj. , které si zpívaly stovky fanoušků kapely před téměř 40 lety. Přidáváme, dle situace, pecky v rock bluesovém stylu, kterými kdysi „pumpoval“, např. Ondřej Hejma a jeho Žlutej pes. Prostě pohoda, žádnej stres. Stavte se a užijte si to s námi. 

JAK TO TEHDY BYLO 
V dubnu 1975 vznikla v Bruntále rocková kapela GENERACE-75. Bylo to v době těžkého rockového temna, kterým trpělo celé Československo. Chuť hrát rock byla však natolik silná, že místní muzikanti hledali všechny možné cesty ke své rockové realizaci. Socialistická ideologie zasahovala do všeho. Přehrávková komise, m.j. zkoumala znalosti hudebníků z úplně jiných oblastí než byla hudba. Složení repertoáru bylo povinně min ze dvou třetin ze skladeb českého původu nebo ze zemí socialistického tábora (SSSR, NDR, Maďarsko, Polsko apod.). Přes všechny tyto peripetie vznikaly u nás kapely „jako houby po dešti“. Jedna z nich byla i bruntálská kapela GENERACE – 75. Neskutečné překážky se zvládly a kapela získala nejvyšší možné přehrávkové krajské ohodnocení. 



Náhled do Historické galerie ZDE 

Zakládající členové kapely GENERACE-75, Duben 1975 (zleva): 
Oldřich Boula – bicí 
Zdeněk Krásný – doprovodná kytara + zpěv 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Josef Dufka – sólová kytara + zpěv + foukací harmonika 
Pavel Bartl – zvuk + světla 

Skupina měla tehdy v repertoáru vlastní skladby, doplněné o přetextované pecky, které byly tehdy u nás z hudebního světa dosažitelné (od skupin OMEGA, LOKOMOTIV GT, UFO, STATUS QUO, CCR, FLEETWOOD MAC, ROD STEWART, ROLING STONES, BEATLES, OLYMPIC,KATAPULT aj.) Kultovní písničky s názvy „Povolávací rozkaz“, Staré piáno“, „Bílá paní“, „Zrádný hlas“ aj. si zpívaly stovky fanoušků kapely na jejich vystoupeních v Severomoravském kraji v období aktivního působení kapely v letech 1975 – 1979. Pak se kapala přetavila do dalších rockových seskupení v čase jako „KATARZE“, „TK Rock & Blues“ a ROCKFÓR. Činnost přerušila v roce 1990.

APENDIXI

Hrajeme tradiční jazz, který jste (ne)mohli slyšet kolem roku 1910 v ulicích New Orleans. Název stylu dixieland pochází ještě z dob otroctví, kde znamenal pro nevolníky něco jako Zemi zaslíbenou. Tehdejší styl, nazývaný také neworleánský, hrajeme v typické sestavě trubka, klarinet, pozoun, tuba, banjo a valcha. Uslyšíte také variace ovlivněné Chicago stylem a pozdějším vlivem West Coast revival.

Jsme z Vítkova.

Na co hrajeme a kdo jsme?

Klarinet – kapelník – Martin Šrubař

Trubka – Miloš Malaník

Pozoun – Jan Zacios

Washboard – Pavel Machala

Banjo – Radim Palzer

Tuba – Aleš Duska

 

Web: www.apendixi.cz

FB: Apendixi