Generace 75

SOUČASNOST 

Hlavní motivací návratu bylo nepochybně blížící se 40té výročí založení bruntálské rockové kapely GENERACE-75 a chuť si, opět po delší době, zahrát muziku postavenou na rock-bluesových základech. Někteří z nás dosud dlouhodobě muzikantsky „pauzírovali“, jiní nedávno sekli s popíkem, který občas vylepšoval naše kapesné. Rozhodně nás však všechny spojuje uspokojení, že ještě nepatříme do starého rockového železa. Dalším rozměrem je možnost zahrát si na kvalitní nástroje a zvukovou aparaturu, o čemž se nám dříve jen snilo. Prostě jsme to zkusili, hraje nám to a užíváme si to. 

Vážení přátelé, fanoušci a příznivci blues-rocku. S radostí Vás informujeme, že jsme veteránské složení blues rockové kapely GENERACE 75 doplnili v březnu 2016 o klávesáka a zpěváka Petra Piláta z Krnova. V září 2016 pak kytaristu Zdenka Pecháčka vystřídal krnovák Zdeněk Paluch. Poslední aktuální vylepšení (duben 2017) je příchod nového kytaristy – veterán Mirek Francůz z Krnova. Celkový sound kapely se opět posunul. TO MUSÍTE SLYŠET !!! 

Aktuální složení kapely od dubna 2017 (zleva): 
Josef Dufka – kytara + zpěv + foukací harmonica 
Zdeněk Paluch – kytara + zpěv 
Miroslav Francůz – kytara + zpěv 
Petr Pilát – klávesy + zpěv 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Alois Čechák – bicí + zpěv 


Složení kapely od září 2016 (zleva): 
Josef Dufka – kytara + zpěv + foukací harmonica 
Zdeněk Paluch – kytara + zpěv 
Petr Pilát – klávesy + zpěv 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Alois Čechák – bicí + zpěv 


Složení kapely do srpna 2016 (zleva): 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Josef Dufka – kytara + zpěv + foukací harmonika 
Alois Čechák – bicí + zpěv 
Zdeněk Pecháček – kytara + zpěv 

Do hodinkového koncertního bloku jsme samozřejmě zařadili vzpomínkové kultovní písničky kapely jako „Povolávací rozkaz“, Staré piáno“, „Bílá paní“, „Zrádný hlas“ aj. , které si zpívaly stovky fanoušků kapely před téměř 40 lety. Přidáváme, dle situace, pecky v rock bluesovém stylu, kterými kdysi „pumpoval“, např. Ondřej Hejma a jeho Žlutej pes. Prostě pohoda, žádnej stres. Stavte se a užijte si to s námi. 

JAK TO TEHDY BYLO 
V dubnu 1975 vznikla v Bruntále rocková kapela GENERACE-75. Bylo to v době těžkého rockového temna, kterým trpělo celé Československo. Chuť hrát rock byla však natolik silná, že místní muzikanti hledali všechny možné cesty ke své rockové realizaci. Socialistická ideologie zasahovala do všeho. Přehrávková komise, m.j. zkoumala znalosti hudebníků z úplně jiných oblastí než byla hudba. Složení repertoáru bylo povinně min ze dvou třetin ze skladeb českého původu nebo ze zemí socialistického tábora (SSSR, NDR, Maďarsko, Polsko apod.). Přes všechny tyto peripetie vznikaly u nás kapely „jako houby po dešti“. Jedna z nich byla i bruntálská kapela GENERACE – 75. Neskutečné překážky se zvládly a kapela získala nejvyšší možné přehrávkové krajské ohodnocení. Náhled do Historické galerie ZDE 

Zakládající členové kapely GENERACE-75, Duben 1975 (zleva): 
Oldřich Boula – bicí 
Zdeněk Krásný – doprovodná kytara + zpěv 
Petr Krč – basová kytara + zpěv 
Josef Dufka – sólová kytara + zpěv + foukací harmonika 
Pavel Bartl – zvuk + světla 

Skupina měla tehdy v repertoáru vlastní skladby, doplněné o přetextované pecky, které byly tehdy u nás z hudebního světa dosažitelné (od skupin OMEGA, LOKOMOTIV GT, UFO, STATUS QUO, CCR, FLEETWOOD MAC, ROD STEWART, ROLING STONES, BEATLES, OLYMPIC,KATAPULT aj.) Kultovní písničky s názvy „Povolávací rozkaz“, Staré piáno“, „Bílá paní“, „Zrádný hlas“ aj. si zpívaly stovky fanoušků kapely na jejich vystoupeních v Severomoravském kraji v období aktivního působení kapely v letech 1975 – 1979. Pak se kapala přetavila do dalších rockových seskupení v čase jako „KATARZE“, „TK Rock & Blues“ a ROCKFÓR. Činnost přerušila v roce 1990.